انواع گردشگری

کلید واژه: انواع گردشگری – معرفی انواع مختلف گردشگری – انواع مختلف توریسم

پشتیبانی: 88852377-021

انواع گردشگری

کلید واژه: انواع گردشگری – معرفی انواع مختلف گردشگری – انواع مختلف توریسم

تاریخچه گردشگری

قبل از سال 1918 و جنگ جهانی اول، امکانات تفکیک اشکال جهانگردی با توجه به طبقات اجتماعی وجود نداشت، در حالی که امروزه باید عواملی را مورد استفاده قرار داد که این عوامل شامل مکان، زمان، انگیزه و هدف است با توجه به مدت زمان مسافرت و یا به عبارتی دیگر طول مدت اقامت می توان از جهانگردی کوتاه مدت و یا جهانگردی دراز مدت دسته بندی نمود و آنها را از یکدیگر تفکیک نمود.

انواع گردشگری - معرفی انواع مختلف گردشگری - انواع مختلف توریسم
انواع گردشگری – معرفی انواع مختلف گردشگری – انواع مختلف توریسم

هر فصل سال نیز می تواند دو نوع از جهانگردی را که شامل توریسم زمستانی (از مهر تا فروردین) و توریسم تابستانی (از اردیبهشت تا شهریور ماه) است، مشخص نماید. مکان مسافرت و یا محل اقامتی که توریست انتخاب می کند نیز، شکل معینی را عرضه می دارد. اقامت ممکن است در هتل، کمپینگ، ویلای شخصی و یا خانه های اجاره ای باشد. انجام چنین مسافرت هایی معمولا توسط وسایل حمل و نقل زمینی، هوایی، ریلی و یا دریایی صورت می گیرد که این عامل نیز خود می تواند شکل خاصی از جهانگردی را بنام زمینی، هوایی و دریایی را بوجود آورده است.

صنعت توریسم یا گردشگری

توریسم و یا گردشگری یکی از در حال رشدترین صنعت های روز دنیاست که به طریق مختلف روی دنیا تاثیر گذاشته است. هر ساله، میلیون‌ ها نفر به دلایل مختلفی مانند دیدن جاذبه ها، از خانه های خود به مناطق مختلفی سفر می کنند. گردشگران به طریقه‌ های مختلفی سفر می کنند تا نقاط مختلف جهان را ببینند. صنعت گردشگری اما محدود به بازدید از جاذبه ها نمی شود بلکه این صنعت انواع بسیار گوناگونی دارد که در سراسر جهان در حال توسعه است. گردشگری به گونه ای رشد می کند که حتی مکان های بسیار دور افتاده و غیر قابل دسترس نیز به جاذبه ای تبدیل گردد که مردم تمایل به رفتن به آن جا را داشته باشند. در ادامه با ما باشید تا نگاهی به انواع مختلف گردشگری داشته باشیم.

انواع گردشگری در جهان

گردشگری انواع مختلفی دارد و شناخت انواع گردشگری برای برنامه ریزی در این عرصه اهمیت به سزایی دارد، چرا که تقاضاها و خدمات مورد نیاز گردشگران مختلف یکسان نیست. برای مثال گردشگرانی که به قصد دیدار اقوام و دوستان مسافرت می کنند معمولا به هتل و حتی رستوران بیرون از منزل نیاز ندارند اما از سایر امکانات و تسهیلات استفاده می کنند همچنین احتمال دارد گردشگر روستایی هیچ تمایلی به خدمات شهری نداشته باشد و تمام مدت سفر خود را در روستا اقامت نماید. بر این اساس تاکنون صاحب نظران و سازمان های بین المللی با توجه به معیارهای مختلف دسته بندی های متعددی از گردشگری ارائه کرده اند.

انواع مختلف گردشگری

مهم نیست که چه هدفی در سر دارید. سفر کردن به نقاط مختلف همیشه برای انسان ها جذاب بوده است. گردشگری به عنوان یک مفهوم راه زیادی را تا به امروز طی کرده است و این فعالیت به انواع مختلفی تقسیم بندی شده است. با پیشرفت زیر ساخت های صنعت گردشگری و فضای رقابتی بین مناطق، شرکت‌ ها و… هر روز شاهد ایده ها و مفهوم های جدیدی در این صنعت هستیم.

امروزه انواع مختلف گردشگری به گونه ای پیش می رود که برای گردشگران با نیازها و سلیقه های مختلف قابل لمس باشد. به همین دلیل به نظر می رسد که هر چه بیشتر می گذرد موارد مختلفی به این صنعت اضافه می شود. به هر حال امروزه انواع مختلفی از صنعت توریسم دیده می شود که در این مطلب به معرفی برخی از مهم ترین آنها می پردازیم. در این مقاله به تعداد کلی از انواع گردشگری اشاره می کنیم.

گردشگری ماجراجویی

گردشگری ماجراجویی که به سفر ماجراجویی نیز معروف است، نوعی از این صنعت است که در میان ماجراجویان و آن هایی که همیشه به دنبال کارهای هیجان انگیز بوده اند، بسیار محبوب می باشد. برای اینکه جزو گردشگران این نوع باشید، نیاز دارید که ریسک پذیر باشید و تمرین های ورزشی متفاوتی را انجام دهید. به طور کلی، گردشگران ماجراجویی در فعالیت های دشوار و ورزش هایی مانند کوهنوردی، غواصی، پرواز با پاراگلایدر، زیپ لاین، پیاده روی در کویر، بانجی جامپینگ، صخره نوردی و غیره به کار خود ادامه می دهند. مقصدهای محبوب این نوع گردشگری، نپال برای کوهنوردی، کرواسی برای صخره نوردی و دوچرخه سواری در کوه، نیوزیلند برای اسکی و… هستند.

انواع گردشگری - معرفی انواع مختلف گردشگری - انواع مختلف توریسم
انواع گردشگری – معرفی انواع مختلف گردشگری – انواع مختلف توریسم

گردشگری فرهنگی

گردشگری فرهنگی با فرهنگ یک کشور یا منطقه خاصی درگیر است. مفهوم گردشگری فرهنگی از مواردی مانند تاریخچه یک منطقه خاص، شیوه زندگی افراد در یک مکان خاص جغرافیایی، معماری،جشنواره ها، غذاها، سنت ها، ادیان و غیره می گیرد. فعالیت های گردشگری فرهنگی در مناطق شهری ممکن است شامل بازدید از موزه ها، تئاتر ها، گالری های هنری و غیره باشد. بازدید از مناطق روستایی مانند جوامع فرهنگی بومی و تجربه سنت ها، شیوه زندگی و ارزش های یک جامعه نیز جزو این دسته هستند. همچنین گردشگری فرهنگی پاپ نیز یکی از زیر مجموعه های اصلی آن است که شامل سفر به مکان ها و مشاهده آثار ادبی، سریال تلویزیونی و سینما می شود.

اکوتوریسم

یکی از انواع مختلف گردشگری اکوتوریسم می باشد که دسته بندی بسیار گسترده ای است که به سفر مسئولانه به طبیعت، جامعه محلی و… ربط داده می شود. این نوع توریسم شامل سفر به مکان هایی است که جاذبه اصلی آن گیاهان و جانوران، تشکل‌ های طبیعی یا مصنوعی و مناطع زندگی جوامع بومی و محلی است. اکوتوریسم همچنین مفاهیم ژئوتوریسم و گردشگری حیات وحش را شامل می شود. ایده اصلی این نوع سفر این است که گردشگران علاوه بر تخریب نکردن یک جاذبه و یا محیط طبیعی، باید برای آن جا مفید باشند و به رشد آن کمک کنند.

کلید واژه: انواع گردشگری – معرفی انواع مختلف گردشگری – انواع مختلف توریسم

گردشگری تجاری

سازمان جهانی گردشگری (WTO) تعریفی از گردشگری ارائه می دهد که با تعریف انجمن بین المللی کارشناسان علمی در زمینه گردشگری متفاوت (AIEST) است. در حالی که گردشگری را به فعالیت های مرتبط با درآمد مرتبط نمی کند، سازمان جهانی گردشگری چیزی بر خلاف آن فکر می کند. به گفته آنها، گردشگری شامل فعالیت هایی است که باعث سفر کردن افراد در مکان های خارج از محیط معمول خود شده که بیش از یک سال طول نکشد. اهداف این سفرها می تواند برای اوقات فراغت، کسب و کار و سایر اهداف باشد. فعالیت های مشترکی که شامل گردشگری تجاری می شوند را می توان حضور در جلسات، کنفرانس ها و سمینارها، بازدید از نمایشگاه های تجاری و غیره نام برد.

انواع گردشگری - معرفی انواع مختلف گردشگری - انواع مختلف توریسم
انواع گردشگری – معرفی انواع مختلف گردشگری – انواع مختلف توریسم

گردشگری غذایی

گردشگری غذایی یا گردشگری غذا شامل تجربه کردن غذای محلی و سنتی یک کشور خاص، منطقه، شهر و یا روستا است. شایان ذکر است که هر چند غذا خوردن در طول دیگر سفرها و انواع مختلف گردشگری امری طبیعی است، اما گردشگری غذایی صرفا به خاطر تجربه فرهنگ آشپزی برگزار می شود. امروزه با رشد کلی گردشگری، این زیر مجموعه نیز تا حد زیادی گسترش و توسعه یافته است. از مقاصد محبوب این نوع گردشگری می توان به ایتالیا، فرانسه و مکزیک اشاره کرد.

گردشگری تاریک یا گردشگری تلخ

دراین نوع گردشگری، مسافران به بازدید از سایت ها و جاذبه هایی می پردازند که در آن یک فاجعه تاریخی رخ داده است. این تراژدی ها می توانند چیزی شبیه جنگ و یا بلایای طبیعی مانند زلزله، آتشفشان و… باشند. با اینکه اکثر این مکان ها بسیار تلخ و غمگین هستند اما به دلیل ارزش تاریخی، گردشگران زیادی را به خود جذب می کنند. معمولا ذهن کنجکاو انسان ها چیزی فراتر از یک محیط معمولی را می خواهند ببیند، بنابراین مکان هایی که گذشته تاریکی را داشته اند، جزو محبوب شدن یکی از انواع مختلف گردشگری یعنی تورسیم تاریک شده اند.

گردشگری سلامت

گردشگری سلامت به بیمارانی گفته می شود که برای اینکه تحت درمان باشند باید به مکانی سفر کنند. درمان های متداولی که بیماران گردشگری سلامت به دنبال آن هستند، شامل درمان های مربوط به اختلالات ژنتیکی خاص و جراحی های تخصصی مانند جراحی های زیبایی و غیره هستند. بعضی از افراد نیز به دنبال درمان‌های روانپزشکی و درمان جایگزین هستند، به این صورت که به مکان هایی که برای آن ها تعبیه شده و بسیار پر آرامش و تحت نظر روان پزشکان می باشد، سفر می کنند.

گردشگری قومی

هر یک از اجتماعات در طول سالیان و ایجاد و تجارب مشترک، تمایزاتی با سایر اقوام پیدا می‌کنند. آشنایی با این تمایزات و درک آن، یکی از جذاب ‌ترین انواع گردشگری محسوب می‌شود. نمود اصلی این تمایزات را می‌توان در رسم و رسومات یک ملت، قوم یا قبیله دید. جشن‌های محلی، آداب و رسوم زمانه ‌های مختلف نمودهای اصلی و جذاب این تمایزات هستند. شرکت در این جشن ‌ها و مراسمات می‌تواند یکی از جذاب ‌ترین تجربه‌ های انسانی برای یک فرد باشد.

البته فراموش نکنید هدف ممکن است دیدن یک قوم باشد اما هم ‌زمان شما با طبیعت و نحوه زیست و تعامل آن با جهان پیرامونش آشنا می‌شوید و ممکن است گردشگری قومی شما هم زمان یک طبیعت گردی حرفه ‌ای هم باشد. از طرفی آشنایی با یک فرهنگ اهمیت بالایی دارد. پس گردشگری فرهنگی را نیز از یاد نبرید.

انواع گردشگری - معرفی انواع مختلف گردشگری - انواع مختلف توریسم
انواع گردشگری – معرفی انواع مختلف گردشگری – انواع مختلف توریسم

توجه داشته باشید معمولا یک گردشگر تنها به یک منظور خاص به مسافرت نمی‌رود بلکه او سعی دارد چند هدف را دنبال کند. یعنی یک مسافرت یا یک مقصد گردشگری می‌تواند نیازهای مختلفی را پوشش دهد، پس این نام گذاری بیشتر بیش از آنکه بیان‌کننده تمام اهداف یک مسافرت باشد، بیانگر مهم‌ ترین هدف یک مسافرت است.

ما در نوینک با هدف معرفی خدمات  و مشاغل مرتبط در حوزه ی گردشگری و نمایش خدمات آنها در دسته بندی های تنظیم شده و حرفه ای امید آن داریم با این قبیل خدمات به آسانی و سرعت در اختیار تمام مردم قرار گیرد و همچنین فعالین این حوزه می توانند در کمترین زمان عضو رسمی مجموعه نوینک شده و خدمات خود را به صورت حرفه ای نمایش دهند.

دانلود فایل pdf این نوشته

pdf گردشگری

کلید واژه: انواع گردشگری – معرفی انواع مختلف گردشگری – انواع مختلف توریسم

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.