پشتیبانی: 88852377-021

تحقق “جهش تولید” و نیازهای آن

 

رهبر انقلاب اسلامی ایران سال 1398 رو به عنوان سال رونق اقتصادی نامید که در خوصوص این نام گذاری اقداماتی نیز صورت گرفت و تمهیداتی نیز به صورت اجرایی درآمد، ایشان سال 1399 را نیز به عنوان جهش تولید نام گذاری کرد که می بایست با سیاست گذاری های هدفمند به تولید ملی کشور جهش قابل قبولی جهت درآمد اتخاذ نمود.

تحقق "جهش تولید" و نیازهای آن
تحقق “جهش تولید” و نیازهای آن

یکی از کارشناس اقتصادی، تولید کنندگان و سرمایه‌ گذاران اقتصادی را مهم ترین عاملان جهش تولید دانست و گفت: اگر به آن ها اهمیت بدهیم، تسهیلات را برای آنها فراهم کنیم، محیط کسب و کار را برای آنها بهبود بخشیم و فرهنگ تولید و سرمایه گذاری را در جهت سرمایه داری و تولید تقویت و حمایت کنیم، می‌توانیم فضای مناسب برای جهش تولید را فراهم کنیم و استفاده خوبی از این فرصت دست آوریم.

مرتضی عزتی در گفت و گو با ایسنا، اظهار داشت: افزایش تولید در هر کشوری نیازمند داشتن عواملی و ابزاری است که اگر این عوامل فراهم شود تولید و رونق رشد می‌کند که اگر آن عوامل یک مرتبه به صورت جهش‌ گونه افزایش پیدا کند، در آن شرایط رشد اقتصادی و تولید هم جهش پیدا می‌کند که مهم ترین عامل در این زمینه سرمایه و سرمایه گذاری و هدف گذاری بر روی استعداد ها است.

تحقق "جهش تولید" و نیازهای آن
تحقق “جهش تولید” و نیازهای آن

وی ادامه داد: که اگر بتوانیم سرمایه زیادی را برای اقتصاد فراهم کنیم، اصلی ترین عامل جهش تولید را می‌توانیم فراهم کنیم‌. دومین عامل در تحقق جهش تولید، نیروی انسانی مناسب است که تقریبا کشور نیروی انسانی مناسب را دارد.

سرمایه لازم برای رشد اقتصادی را فراهم کنید

در ادامه نیز این کارشناس اقتصادی با تاکید بر این که باید به فکر تامین سرمایه لازم برای رشد باشیم، گفت: متاسفانه سرمایه داخلی چندانی نداریم، اما عوامل دیگری همچون ایجاد روابط اقتصادی مناسب با خارج از کشور که بتوانیم تولیدمان را صادر کنیم و به نحوی روابط خارجی خود را بهبود بخشیم تا بتوانیم از پیوند با خارج از کشور حداکثر منافع را برای رشد اقتصادی فراهم کنیم‌، می‌تواند سرمایه خارجی لازم برای جهش تولید را نیز فراهم کند.

عزتی افزود: راهکاری مناسب در این زمینه، پیوند با کشورهایی است که با تحریم‌ها نیستند که می‌تواند جایگزین موقتی برای رفع تحریم‌ها باشد. نباید انتظار جهش آن چنانی داشته باشیم، اما در صورتی که بتوانیم سرمایه و نیروی انسانی برای رشد را فراهم کنیم آن وقت می‌توانیم انتظار جهش نسبی داشته باشیم‌.

تولیدکنندگان و سرمایه‌گذاران اقتصادی، مهم‌ترین عاملان تحقق جهش تولید

وی با بیان این که نگاه سیاست گذاران در بخش های مختلف تولید یکی دیگر از عوامل تاثیرگذار در تحقق جهش تولید است، خاطر نشان کرد: مهم ترین کسانی که می‌توانند جهش تولید را فراهم کنند، تولید کنندگان و سرمایه گذاران اقتصادی هستند اگر به آن‌ها اهمیت داده شود و تسهیلات را نیز برای آن ها فراهم کنیم و محیط کسب و کار را برای آن‌ها بهبود بخشیم، اگر فرهنگ تولید و سرمایه گذاری را در جهت سرمایه داری تولیدی تقویت و حمایت کنیم، ما می‌توانیم فضای مناسب را برای جهش تولید فراهم کنیم.

تحقق "جهش تولید" و نیازهای آن
تحقق “جهش تولید” و نیازهای آن

عزتی ادامه داد: اقداماتی همچون فراهم کردن زمینه های مناسب برای پرداخت تسهیلات به تولید کنندگان همچون مالیات، سیاست های ارزی، سیاست های واردات و صادرات و… بتوانند کمکی به بهتر انجام شدن جهش تولیدی کنند.

سرمایه‌گذار بخش خصوصی؛ نیروی اساسی افزایش رشد اقتصادی

این کارشناس اقتصادی درباره نقش دولت و بخش خصوصی، گفت: اساسی ترین نیرویی که در دنیا رشد اقتصادی را تامین می‌کند و آن را افزایش می‌دهد سرمایه گذار بخش خصوصی است. دولت در این زمینه از قوه مجریه و قوه قضائیه گرفته تا نهادهایی همچون شهرداری و بنیادها، نقش مهمی در اقتصاد دارند تمام حاکمیت در این مورد نقش دارد و مهم است ولی این نقش در حد زمینه سازی، فرهنگ سازی و بهبود فضای اقتصادی، سیاسی، اجتماعی و… است تا سرمایه گذاران بخش خصوصی بتوانند رشد را جهش بدهند.

تحقق "جهش تولید" و نیازهای آن
تحقق “جهش تولید” و نیازهای آن

تفاوت رونق اقتصادی و جهش تولید

وی در پایان سخنانش درباره تفاوت رونق تولید و جهش تولید، اظهار کرد: امسال توقع این است که رشد تولید افزایش شدید تری پیدا کند. در سال گذشته هدف این بود که فعالیت های تولیدی راکد مانده‌، فعال شوند و تولید کنند و به کسب‌ و کار رونق بدهند درحالی که اکنون انتظار این است که رشد شدید اقتصادی داشته باشیم. به عنوان مثال باید رشد اقتصادی ۱۰ تا ۱۵ درصدی فراهم کنیم که نیازمند سرمایه گذاری بزرگ است و در صورت تامین این سرمایه می‌توانیم امیدوار باشیم که به سمت جهش تولید حرکت کنیم.

ما هم در نوینک تمام تلاشمان را جهت پیش برد در شعار رهبر انقلاب و حمایت از تمامی کسب و کارها و ساختن فضایی تبلیغاتی استاندارد و پایدار پیش می گیریم که انشالله سالی خوب جهت پیش برد و جهش داشته باشیم.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

لورم ایپسوم متن ساختگی با تولید سادگی نامفهوم از صنعت چاپ و با است