چرا امنیت وب سایت اهمیت دارد؟

کلید واژه: افزایش امنیت وب سایت

پشتیبانی: 88852377-021

چرا امنیت وب سایت اهمیت دارد؟

کلید واژه: افزایش امنیت وب سایت

امنیت یکی از مهم ترین دغدغه های دنیای دیجیتال و کاربرانی که در حال فعالیت در این دنیا جهت افزایش مخاطب و یا فروش است. امروزه میلیون ها کاربر در سر تا سر دنیا به اینترنت متصل هستند. کاربری های اینترنت از عضویت در یک شبکه اجتماعی گرفته تا وب سایت های بزرگ بانکی نیاز به یک سطحی از امنیت برای حفاظت در فضای مجازی و محیط دیجیتال دارند.

امنیت در فضای اینترنت از حفاظت از نام کاربری یا مشخصات فردی ساده گرفته تا رمز عبور حساب بانکی یا حفاظت یک وب سایت هر روزه اهمیتی دو چندان پیدا می کند. با گسترش تعداد کاربر ها اینترنت تعداد افرادی که می خواهند در این فضا سوء استفاده کنند نیز رو به افزایش است. بدین جهت امنیت و حفاظت در اینترنت یکی از تخصص های پر اهمیت دنیای تکنولوژی است.

افزایش امنیت وب سایت
افزایش امنیت وب سایت

این امر در هر سطحی می بایست مورد توجه قرار بگیرد. از سطح کاربران عادی گرفته تا متخصصان و طراحان وب سایت می بایست هر کاربر به دانشی متناسب برای حفظ امنیت آگاهی پیدا کند. اهداف حملات آنلاین نیز متفاوت هستند. وب سایت شما ممکن است اطلاعات با ارزشی برای دزدیدن داشته باشد و یا از وب سایت شما برای پخش بد افزار ها استفاده شود.

هر وب سایتی خدماتی ارئه می دهد. برای کسی که سعی می کند که به زور وارد وب سایت شما شود همیشه به دنبال راه های جدیدی برای ورود به آن هستند. این حملات به شکل های مختلفی انجام می شوند که می توان آن ها را به دو دسته کلی تقسیم کرد: کنترل ورودی و آسیب پذیری نرم افزار. در این قسمت به بررسی برخی از خطرات و حملات به وب می پردازیم که با آگاهی از آن ها می توان جهت پیشگیری و امن سازی وب سایت اقدام کرد.

خطر بد افزار ها

شاید کلمه بد افزار یا Malware به تنهایی ترسناک به نظر آید و این به خاطر آن است که یک بد افزار می تواند به وب سایت شما آسیب ها جدی بزند. بد افزار یا نرم افزار مخرب نرم افزاری است که طراحی شده برای دسترسی به یک کامپیوتر و یا وب سایت بدون این که صاحب آن متوجه شود.

انواع مختلفی از بد افزار هستند که می توانند به وب سایت یا کامپیوتر شما آسیب بزنند. هر نوع از بد افزار برای یک هدف خاص طراحی می شود. مثلا Spyware ها برای دزدیدن اطلاعات حساس و Adware ها برای نمایش اجباری آگهی های تبلیغات، Ransomware برای اخاذی، Zombie برای ارسال هرز نامه ها، Trojan horses برای تخریب، پاک کردن، تغییر دادن اطلاعات یا حتی کپی اطلاعات استفاده می شوند و این لیست ادامه دارد.

البته تنها وب سایت های دولتی یا شرکت های بزرگ نیستند که در دنیا مورد حمله هکر ها قرار می گیرند. بر اساس آمار سرویس امنیتی آمریکا 64% وب سایت های شرکت ها با تعداد 100 کارمند یا کمتر مورد حمله قرار می گیرند. و از آنجایی که برای وب سایت ها و کسب و کار های کوچک و بزرگ اعتبار و شهرت اهمیت فراوانی دارد این حملات باعث از دست رفتن اعتماد مشتریان و کاربران شده و آن ها این وب سایت ها سریعا ترک کرده و به دنبال وب سایت های امن تر می روند.

یک بد افزار چگونه وارد یک سایت می شود؟

هکرها همیشه به دنبال نقاط آسیب پذیر در هر شبکه برای نصب شدن سیستم می گردند. یکی از بزرگترین نکاتی که دارندگان وب سایت بایستی به آن توجه کنند به روز نگاه داشتن اپلیکیشن ها و پلاگین های استفاده شده در وب سایت ها می باشد. توسعه دهنده گان اپلیکیشن ها همیشه در حال بهبود و به روز رسانی کدها برای اطمینان امنیت اپلیکیشن هستند. اما این به صاحب یا نگهدارنده وب سایت بستگی دارد که این اپلیکیشن ها آپدیت کند. هکر ها می توانند از کد ها یا اپلیکیشن های تاریخ گذشته برای نصب بد افزار های خود استفاده کنند.

نوینک
نوینک

اما اپلیکیشن های تاریخ گذشته تنها راه نفوذ هکر ها نیستند. نرم افزار های رایگان نیز می تواند در کد های خود دارای کد های مخرب باشند. و یا حتی فایل هایی که به اشتراک گذاشته می شوند حامل کد ها و بد افزار های مخرب باشند.

صاحبان وب سایت باید آگاه باشند که گاه هکر از روش های مهندسی اجتماعی برای فریب و متقاعد کردن آن ها برای نصب یک نرم افزار مخرب استفاده کنند. و این فریب می تواند به سادگی درخواست برای غیر فعال کردن موقت آنتی ویروس باشد تا یک بد افزار بتواند به راحتی عمل کند.

قصد من این نیست که شما را از داشتن یک وب سایت بترسانم. مسلما فواید داشتن یک وب سایت بسیار بیشتر از مشکلات احتمالی در نگهداری آن می باشد. و البته ابزار های قدرتمندی برای مقابله و کنترل آسیب احتمالی به وب سایت ها وجود دارد. اما مهم است شما به عنوان یک دارنده وب سایت از تهدیدهای احتمالی آگاهی لازم را داشته باشید.

بد افزار ها و دزدی اطلاعات و لیست سیاه موتور های جستجو

بد افزار ها نه تنها می تواند اطلاعات شما بلکه اطلاعات مشتریان و یا کاربران وب سایت شما را نیز بدزدند. هیچ کاربری به وب سایتی نمی رود وقتی می داند که یک وب سایت امن نیست. مشتریان به سرعت به دنبال وب سایتی می روند که قابل اطمینان باشد و خود را از خطر وب سایت نا امن خلاص می کنند.

یکی از بدترین سناریو ها برای یک وب سایت این است که توسط موتور های جستجو در لیست سیاه قرار بگیرد. وقتی یک وب سایت وارد لیست سیاه شود دیگر در هیچ یک از خروجی های جستجوی مطالب مرتبط نمایش داده نمی شود. وقتی وب سایت شما در موتورهای جستجو نباشند عملا دیگر وب سایت شما در اینترنت گم می شود و کاربر هایی به سایت شما می آیند که آدرس دقیق آن را می داند. و از طریق جستجوی محتوا دیگر راهی به وب سایت شما وجود ندارد.

موتور های جستجو زمانی که تشخیص می دهند که یک وب سایت دارای بدافزار است آن وب سایت را وارد لیست سیاه خود می کنند. پاک کردن تمامی بد افزارها و حفاظت وب سایت یکی از راه های حفاظت از یک وب سایت است.

چطور از آسیب یک بد افزار جلوگیری کنیم؟

همیشه خطر ها و تهدیدات آنلاین وجود دارند. راه های زیاد هم برای محافظت از وب سایت و مشتریان شما وجود دارد. یکی از راحت ترین و البته مهم ترین راه حفاظت از وب سایت داشتن یک آنتی ویروس قوی و به روز بر روی کامپیوتر شما می باشد. یک آنتی ویروس می تواند شما را در برابر بیشتر اگر نه همه ی دانلود هایی که از اینترنت انجام می دهید محافظت کند. آنتی ویروسی را انتخاب کنید که می دانید می توانید به آن اعتماد کنید مانند Norton و یا McAfee و آنتی ویروس ها همیشه مراقب لینک هایی که دانلود می کنید خواهند بود.

سایت هایی که با WordPress یا Joomla ساخته شده اند از آنجایی که این CMS ها همواره در حال آپدیت شدن هستند، توجه داشته باشید که شما هم می بایست مرتبط وب سایت خود را آپدیت کنید.

همچنین تمامی کاربران خود را تشویق به استفاده از کلمات عبور قوی و پیچیده برای استفاده از وب سایت خود بکنید. یک کلمه عبور ضعیف می تواند مورد استفاده هکرها قرار گرفته و امنیت شما را تحت تاثیر قرار دهد. یک کلمه عبور قوی باید کاملا تصادفی انتخاب شود شامل اعداد، حروف، علائمی کاملا غیر مرتب و غیر متعارف. در اینترنت سایت هایی وجود دارند که می توانند شما را در ساخت یک کلمه عبور قوی کمک کنند و همچنین به شما راهکارهایی برای راحت تر به خاطر سپردن کلمه عبور پیشنهاد می کنند.

افزایش امنیت وب سایت
افزایش امنیت وب سایت

روش دیگر برای محافظت کردن از وب سایت استفاده گواهینامه های SSL است. شاید این سوال برای شما ایجاد شده باشد که آن قفل سبز در کنار آدرس وب سایت در مرور گر اینترنت شما چیست؟

این قفل نشانه یک امکان ایمنی برای رمز گذاری لینک ها است تا این اطمینان حاصل شود که تمامی ارتباط ها بین مرورگر کاربر و وب سایت کاملا محافظت شده و امن باشند. اگر وب سایت شما نیاز دارد که کاربر یا مشتری رمز کارت بانکی خود را در سایت وارد کند SSL نقش بسیار مهم و اساسی ایی در امن نگه داشتن اطلاعات دارد.

حمله محروم ‌سازی از سرویس

یک نوع حمله سایبری است در آن هکر ها سعی بر آن دارند که سرور، شبکه و منابع مرتبط با یک وب سایت را بطور موقت یا دائمی از سرویس دهی خارج کنند. این نوع حمله معمولا با ایجاد تعداد زیاد و غیر معمول درخواست جعلی برای برقراری ارتباط با وب سایت به وجود ایجاد می شود. در این روش ترافیک وارده به وب سایت از منابع مختلفی صورت می گیرد بدین جهت که توقف حمله را دشوار و غیر ممکن سازد.

این حمله شبیه به هجوم تعداد زیادی مشتری به فروشگاه به طور همزمان است که این تجمع، رفت و آمد و حتی سرویس دهی را مختل می کند. برای مقابله با این حمله نیاز است اقداماتی پیش گیرانه جهت تشخیص درخواست های ارتباط صورت بگیرد تا درخواست های ماشینی جعلی و از درخواست های انسانی تفکیک داده شود. این اقدامات محافظتی نیز می تواند در سطح زیر ساخت شبکه و یا نرم افزاری صورت گیرد.

حمله جستجوی فراگیر

این حمله از روش صحیح و خطا سعی می کند اطلاعات رمز گذاری شده مانند کلمه عبور را بیابد و پس از یافتن و متصل شدن با به وب سایت تخریب خود را انجام دهد. این نوع حمله هر چند از بهترین استراتژی استفاده نمی کند اما زمان بر بودن می تواند موفقیت آمیز نیز باشد. برای جلوگیری از این نوع نفوذ بهتر است که کلمه عبور های پیچیده و غیر قابل حدس استفاده شود. همچنین می توان از بررسی هایی همانند اعتبار سنجی با تاخیر زمانی و تشخیص کاربر از این حمله جلوگیری نمود.

کلید واژه: افزایش امنیت وب سایت

۹ تهدید رایج در امنیت وب سایت

برای تامین امنیت یک وب سایت قبل از بیان هر نکته ای باید با مفاهیم امنیت آشنا شویم. سپس تهدیدهای امنیتی وب سایت و راه‌های نفوذ را بشناسیم تا بتوانیم از راه درست با آنها مقابله کنیم.

در این مقاله از مقالات آموزش امنیت سایت به بررسی مهم ترین تهدیدات وب ‌سایت‌ ها و راه های افزایش امنیت سایت می‌پردازیم.

امنیت چیست؟

مجموعه اقداماتی جهت حفاظت از سیستم‌ها، شبکه و غیره جهت جلوگیری از سرقت اطلاعات و صدمه به سخت ‌افزار و نرم ‌افزار گفته می‌شود.

خدمات امنیتی چیست؟

اجرا و پیاده سازی ساز و کارها و ارائه‌ آن به کاربران به شرطی که بتوان میزان وقوع حمله را به حداقل رساند.
مشهورترین این خدمات عبارت است از:

  1. محرمانه ماندن اطلاعات
  2. احراز هویت
  3. رمزنگاری
  4. کنترل دسترسی

توجه داشتن به مباحث امنیتی از جمله مهم ترین عواملی است که می‌تواند در حفظ اطلاعات شما و فاش نشدن آن ها تاثیر به سزایی داشته باشد. پس صرف هزینه در این زمینه نیز سبب آسودگی خاطر بسیاری از کاربران شما خواهد شد.

سیستم‌های مدیریت محتوا در امنیت وب‌سایت

در مقالات گذشته به معرفی سیستم‌های مدیریت محتوا پرداختیم. حال سوال این است. حالا سوال این است: آیا سیستم‌های مدیریت محتوا در امنیت نقش دارند؟

افزایش امنیت وب سایت
افزایش امنیت وب سایت

به طور کلی، امنیت به اینکه از چه پلتفرمی استفاده می‌کنید ارتباطی ندارد و چنین چیزی غیر ممکن است که بتوان CMS کاملا امنی ساخت و حتی امنیت را صرفا به نوع آن CMS مرتبط دانست. به علاوه افزایش امنیت به معنای پایین آوردن میزان ریسک نفوذ است نه حذف آن، این به معنی بهبود وضعیت سایت شما و کاهش احتمال هک شدن آن است نه جلوگیری از آن، چون امنیت هیچ گاه 100% نیست و مهم ‌ترین  سایت‌ های خبری و سازمانی نیز تجربه تلخ هک شدن را داشته‌اند. اما با شناخت مهم ترین تهدید های امنیتی وب سایت می‌توان راه های نفوذ به وب سایت را تا حد زیادی انجام داد.

مهم ترین تهدیدهای امنیتی وب سایت ها

1. هاستینگ “میزبانی وب”

یکی از انواع تهدید های امنیتی وبسایت ‌ها که منجر به هک شدن وبسایت‌ ها می‌شود، مسائل مربوط به هاستینگ می‌باشد. امروزه شما انتخاب‌های زیادی در خرید یک هاست دارید. بهتر است بدانید که آن ها تا چه حد به مسائل امنیتی اهمیت می‌دهند و پایبند آن خواهند بود.

هاست یا سرور مناسب می ‌بایست از حریم خصوصی شما محافظت کند و مدیر سرور مسئولیت ارائه سرویس را بر عهده گیرد. با توجه به این که ما با هر گونه ایمن سازی وبسایت هیچ گاه به امنیت 100% نخواهیم رسید، بک آپ گیری منظم و روزانه طبق نیاز شما یکی از مهم ترین خدمات هاستینگ به حساب می‌آید.

برای انتخاب یک هاست ایمن به مقاله‌ی راهنمای انتخاب هاست مناسب مراجعه نمایید.

2. اپلیکیشن‌های مورد استفاده در وبسایت

در صورتی که از امنیت هاست خود اطمینان حاصل کردید، حال باید به این نکته توجه داشته باشید که امنیت هاست به زیر ساخت سایت مربوط می‌شود و آن ها مسئول امنیت برنامه ‌هایی که شما اقدام به نصب کرده‌اید نخواهند بود. مسائل امنیتی سایت ها به ندرت مربوط به بخش هاستینگ می‌شود.

در بیشتر مواقع به بخش اپلیکیشن ‌های مورد استفاده مرتبط است. خود آن شامل زیر مجموعه ‌های مختلفی است که می ‌توان با محدود کردن دسترسی‌ ها  افزایش اطلاعات و دانش خود در زمینه امنیت و دریافت برنامه ‌های مورد نیاز از منابع معتبر این ریسک را به میزان قابل توجهی کاهش داد.

3. حفره‌های امنیتی کلاینت

مدیران و ادمین سایت ‌ها باید اطمینان داشته باشند که کامپیوتر آن ها فاقد هر گونه ویروس، نرم افزار جاسوسی، تروجان ‌ها و .. باشد. در مواقعی که حفره‌های امنیتی در کامپیوتر شما وجود داشته باشد، احتمال به خطر افتادن امنیت وبسایت وجود دارد و تمام تلاش‌های مدیران هاست و بخش پشتیبانی بی ثمر خواهد بود. در صورت وجود حفره‌های امنیتی، شامل باز بودن پورت ‌های مهم سیستم، وجود بدافزار، کیلاگر و… ممکن است از صفحه مانیتور شما تصویر برداری شود و یا کیبورد شما تحت نظر باشد و…

باید توجه داشت که نمونه‌ های یاد شده یکی از رایج‌ترین و ساده‌ترین روش ‌های هک و سرقت اطلاعات است.

4. حفره ‌های امنیتی وب سرور

حفره‌ هایی امنیتی در وب سرور ها نیز یکی دیگر از تهدید های امنیتی وب سایت ‌ها است. همیشه باید توجه داشت که نسخه معتبری از وب سرور را نصب کرده باشیم. زمان تهیه‌ی هاست، حتما اطمینان حاصل کنید که مدیران آن سرور به این مسئله توجه دارند.

در صورتی که امنیت وب سایت شما اهمیت زیادی دارد و از هاست اشتراکی استفاده می‌کنید “در هاست اشتراکی چندین وب سایت در یک هاست وجود دارد” ممکن است امنیت وبسایت شما در معرض خطر باشد و هر چقدر موارد امنیتی را رعایت کرده باشید فرقی نمی‌کند!

زیرا در این مواقع هکر از حفره امنیتی وبسایت‌ های ضعیف ‌تر که در هاست با شما مشترک هستند استفاده کرده و به هدف (Target) که ممکن از وبسایت شما باشد نفوذ می‌کند. “به این نوع حملات Symlink گفته می‌شود”، اطمینان حاصل کنید که مدیران هاست به این مسئله آگاهی لازم را داشته و دسترسی‌ ها را محدود کرده‌اند. و یا این که اگر وضعیت مالی شما کفاف می‌دهد، وبسایت تان را به هاست اختصاصی منتقل کنید که البته هزینه بالاتری نسبت به هاست اشتراکی دارد.

5. حفره‌های امنیتی شبکه

یکی دیگر از موارد تهدید های امنیتی وبسایت ، وجود حفره های امنیتی در شبکه است. کل مسیر ارتباطی در شبکه، هر دو سمت “Server و Client” باید مورد اعتماد باشد. به عنوان مثال نباید از اینترنت کافی شاپ برای ورود به بخش مدیریت وب سایت خود استفاده کنید. همین ‌طور استفاده از سیستم‌های Wireless ریسک بزرگ به حساب می‌آید. حال اگر مدیریت و امنیت سرور به عهده خودتان باشد، امنیت شبکه متصل به سرور و سایر سیستم‌ ها نیز اولویت بالاتری دارد.

6. رمزهای عبور (Password)

مهم ترین تهدیدهای امنیتی در وبسایت ها انتخاب یک رمز عبور قوی و غیر قابل کرک جهت تأمین امنیت وبسایت هدف از قوی بودن پسورد، جلوگیری از حدس زدن آن توسط افراد و مقابله با حملات بروت فورس است. یکی از عادت ‌های بد برخی افراد، استفاده از یک پسورد ثابت یا پسورد های یکسان در حساب ‌های کاربری مختلف است.

هکر ها با به‌دست آوردن پسورد شما در وبسایت ‌های کم اهمیت، حدس می‌زنند که شما در انتخاب پسورد از چه عباراتی استفاده می‌کنید، لذا از به‌ کار بردن عبارات قابل حدس و یکسان خودداری کنید. همیشه سعی کنید از پسورد هایی برای حساب ‌های کاربری خود استفاده کنید که ترکیبی از اعداد، حروف بزرگ، حروف کوچک، نشانه‌ها و… باشد. برای مثال:

Am!e!@#J)78*$’a`d

7. پروتکل “Protocol”

در بحث امنیت سرور، اگر سرور شما از سرویس پشتیبانی می‌کند، باید از این سرویس به جای FTP استفاده کنید. از آنجایی سرویس SFTP مشابه FTP می‌باشد اما با یک تفاوت، و آن هم این است که پسورد و اطلاعات شما را رمز گذاری کرده و سپس ارسال می‌کند. در نتیجه رمز عبور شما هیچ گاه به طور واضح در شبکه ارسال نخواهد شد و توسط برنامه‌های جاسوسی و اسنیف (شنود) قابل شناسایی نیست.

در واقع استفاده از سرویس SFTP می‌تواند نقش مهمی در تأمین امنیت وبسایت داشته باشد. یکی از معروف‌ ترین نرم‌افزار‌ها WireShark می‌باشد.

8. مجوز های دسترسی

از مهم ‌ترین تهدید های امنیتی وبسایت ‌ها می‌توان به مجوز دسترسی ویرایش فایل ‌ها اشاره کرد. مخصوصا زمانی که از هاست اشتراکی استفاده می‌کنید. بهتر است تا جایی که امکان دارد مجوزهای دسترسی را برای ویرایش و آپلود فایل به درستی محدود کنید. مسلما برای این کار باید با ساختار سیستم مدیریت محتوا خود آشنا باشید.

۹. امنیت پایگاه داده

در صورتی که چندین وبسایت را در یک سرور مدیریت می‌کنید بهتر است جهت تامین امنیت وبسایت، برای هر کدام از وبسایت ‌ها یک پایگاه داده مجزا تعریف کنید. در صورتی که هکر به یک دیتابیس دسترسی پیدا کند این کار مانع دسترسی هکر و هک شدن سایر وب وب سایت می‌شود.

امنیت پایگاه داده شامل نکات زیادی می‌باشد که بیشتر به مدیریت سرور مربوط می‌شود تا اینکه مدیر سایت نقشی در آن داشته باشد. برای مثال: تغییر پیشوند جداول، تغییر نوع رمزنگاری پسوردها و غیره.

۹ مورد بیان شده از جمله مهم ترین تهدیدهای امنیتی وبسایت ‌ها بودند که با رعایت آن ها می‌توان راهی موثر در تامین امنیت وبسایت در نظر داشت.

کلید واژه: افزایش امنیت وب سایت

10 نکته مهم برای افزایش امنیت وبسایت

در سال‌های اخیر خدمات تحت وب، گسترش وسیعی داشته است. سیستم‌ های مدیریت محتوا مانند وردپرس، جوملا و بسیاری دیگر به صاحبان کسب ‌و کارها اجازه می‌دهند تا به‌ سرعت و به ‌سادگی بستری برای ارائه خدمات آنلاین خود ایجاد کنند. داشتن یک وبسایت، با کمک معماری توسعه ‌پذیر این سیستم ‌ها، ماژول‌ها، پلاگین‌ های ارزشمند و اکوسیستم توسعه‌ پذیر آن ها به‌ راحتی امکان ‌پذیر است.

بی‌ شک تسهیل راه ‌اندازی وبسایت برای یک کسب ‌و کار فواید زیادی دارد، اما یکی از چالش‌ های مهم آن اطمینان از امنیت وبسایت است، زیرا بسیاری از کاربران CMS ها، اطلاعات لازم برای بالا بردن امنیت وبسایت را نداشته و یا حتی درکی از این موضوع ندارند. ما در این آموزش 10 نکته مهم که مدیران وبسایت برای افزایش امنیت وبسایت خود باید در نظر بگیرند را ارائه خواهیم داد.

نوینک
نوینک

افزایش امنیت وب سایت

1. بروزرسانی وب‌سایت:

هر روزه وبسایت ‌های زیادی در معرض خطرات ناشی از بکارگیری نرم‌ افزارهای منسوخ و ناامنی هستند که بر روی آن ها در حال اجراست. این موضوع بسیار مهمی است که وبسایت خود را با پلاگین‌ ها و نسخه CMS جدید بروزرسانی کنید. امروزه بیشترین هکرها برای هک کردن وبسایت از ربات ‌هایی استفاده می‌کنند که به‌ طور مداوم وبسایت را اسکن کرده و به‌ دنبال فرصت هستند.

بروز رسانی ماهانه یا هفتگی چندان کافی نیست، زیرا به احتمال بالا، ربات ‌ها زودتر از شما راهی برای نفوذ پیدا می‌کنند. مگر این که شما از website firewall استفاده کنید که در این صورت نیز به محض انتشار نسخه جدید، نیاز به بروزرسانی دارید. اگر از وردپرس استفاده می‌کنید، پلاگین WP Updates Notifier توصیه می‌شود. این پلاگین از طریق ارسال ایمیل شما را از وجود بروز رسانی جدید برای وردپرس، باخبر می‌کند.

2. کلمه عبور

در اغلب موارد کلمه عبور انتخابی برای ورود به بخش مدیریت وبسایت امن نیست. به‌ طور مثال admin/admin که بسیار مورد استفاده است ترکیب امنی برای Username و Password نیست. اگر کلمه عبور شما در لیست پسورد های رایج مشاهده شود، یعنی وبسایت شما نقاط ضعفی برای هک شدن دارد. البته عدم وجود کلمه عبور انتخابی شما در این لیست نیز دلیلی بر مناسب بودن آن نیست.

هنگامی که می‌خواهید یک کلمه عبور مناسب انتخاب کنید باید سه مورد زیر را در نظر بگیرید:

  • پیچیده: کلمه عبور باید به صورت تصادفی (Random) انتخاب شود. با انتخاب کلمه عبور تصادفی دیگر کسی با فهمیدن تاریخ تولد یا تیم ورزشی مورد علاقه شما و دیگر موارد، نمی‌تواند حساب شما را هک کند.
  • طولانی: توصیه می‌شود کلمه عبور بیشتر از 12 کاراکتر باشد. هر چه بیشتر، بهتر
  • منحصر به‌ فرد: از یک کلمه عبور یکسان در موارد مختلف استفاده نکنید.

3. یک سایت = یک فضا:

شما یک فضای نا محدود برای میزبانی وب دارید، پس چرا وبسایت بسیاری بر روی آن قرار ندهید، متاسفانه این یکی از بدترین شیوه‌ ها از نظر امنیتی است. با قرار دادن وبسایت بسیار بر روی یک فضا سطح حمله بزرگی ایجاد می‌کنید. این کار نه تنها باعث می‌شود که تمامی وبسایت های شما همزمان هک شوند بلکه فرایند پیشگیری و پاک سازی را نیز طولانی ‌تر می‌کند.

4. تعیین سطح محدودیت برای دسترسی هر کاربر:

این مورد برای وبسایت ‌هایی است که چندین کاربر برای لاگین کردن به وبسایت دارند. این مهم است که هر کاربر برای انجام کار خود اجازه دسترسی داشته باشد. اگر نیاز دارند به صورت لحظه‌ ای به آن ها دسترسی داده شود و بعد از اتمام کارشان این دسترسی محدود شود. به عنوان مثال اگر دوستی دارید که می‌خواهد یک پست در سایت شما قرار دهد، نیازی نیست دسترسی کامل داشته باشد. این حساب کاربری فقط باید قادر به ایجاد پست جدید و ویرایش باشد. نیازی نیست دسترسی به تغییر تنظیمات وبسایت را داشته باشد. داشتن دسترسی‌ هایی که به دقت تعریف شده می‌تواند اشتباهات و عواقب خطر را محدود کند و وبسایت را از آسیب ‌های کاربران سر کش محافظت کند.

5. تغییر تنظیمات پیش‌فرض CMS ها:

اگر چه استفاده از برنامه‌های CMS امروزی بسیار راحت است، اما از دیدگاه امنیتی، خطراتی را نیز به همراه دارد. تاکنون رایج ‌ترین حملات در وبسایت هایی بوده که از این سیستم ‌ها استفاده می‌ کرده‌اند و بسیاری از حملات با تکیه بر تنظیمات پیش ‌فرض آن ها انجام می‌شود. شما با تغییر تنظیمات پیش‌ فرض هنگام نصب CMS ها می‌توانید از حملات بسیاری جلوگیری کنید. معمولا ساده ‌ترین راه برای تغییر تنظیمات پیش‌ فرض، هنگام نصب CMS است، اما بعد از نصب هم می‌توان این تنظیمات را تغییر داد.

6. انتخاب توسعه‌پذیری:

یکی از بهترین نکات در مورد CMS های امروزی، توسعه ‌پذیر بودن آن ها است. اما این توسعه ‌پذیری می‌تواند بزرگترین نقطه ضعف آنها نیز باشد. تعداد زیادی از پلاگین‌ ها، افزونه‌ ها، و ماژول ‌ها وجود دارند که تقریبا هر قابلیتی که شما می‌توانید تصور کنید را ارائه می‌دهند. واقعیت این است که این تعداد بی‌ شمار برنامه‌ های افزودنی مانند شمشیر دو لبه هستند. اغلب افزونه ‌های متعددی پیشنهاد می‌شود که قابلیت‌ های مشابه دارند.

اولین نکته بروز بودن افزونه‌ ها است. اگر از آخرین بروزرسانی افزونه یک سال قبل گذشته باشد، احتمالا نویسنده دیگر قصد انجام کار جدید بر روی آن را ندارد. پس بهتر است بی‌خیال آن شوید و از افزونه‌ هایی استفاده کنید که به طور مداوم نویسنده درحال توسعه آن ها است.
قدمت و تعداد نصب افزونه‌ها باید توجه شود. افزونه‌هایی که خیلی زیاد نصب شده‌اند نسبت به آنهایی که توسط یک نویسنده برای اولین بار منتشر شده، بیشتر قابل اعتماد هستند. نه تنها توسعه‌دهنده‌های با تجربه ایده‌های بهتری دارند بلکه احتمال اینکه بخواهند شهرت و محبوبیت خود را با توسعه کدهای مخرب از بین ببرند، بسیار کم است.

این که شما برنامه ‌های افزودنی و تم‌های خود را از منابع قانونی دانلود کنید، بسیار مهم است. سایت ‌های بسیاری هستند که نسخه‌های رایگانی را برای دانلود به شما پیشنهاد می‌دهند. وبسایت ها این نسخه‌های رایگان را احتمالا با هدف آلوده کردن وب ‌سایت شما با نرم‌ افزار های مخرب ارائه می‌دهند.

7. بک‌ آپ گرفتن:

مانند هر چیز دیگر در دنیای دیجیتال، ممکن است که یکباره همه چیز از بین برود. بهتر است که گاهی اوقات از وب ‌سایتخود بک ‌آپ بگیرید. بک ‌آپ گرفتن از وب ‌سایت خیلی مهم است اما ذخیره‌ سازی این بک ‌آپ بر روی سرور، ریسک امنیتی خیلی بزرگ است. این بک ‌آپ که شامل نسخه ‌های اصلاح ‌نشده CMS و افزونه‌ هایی است که در دسترس عموم قرار دارد، به هکر ها اجازه می‌دهد که به ‌راحتی به سرور شما دسترسی پیدا کنند.

افزایش امنیت وب سایت

8. فایل‌های پیکربندی‌شده سرور:

شما باید درباره پیکر بندی فایل‌های وب‌ سرور خود اطلاعات داشته باشید. وب‌ سرور های آپاچی از فایل htaccess و سرور های Nginx از فایل nginx.conf و سرورهای Microsoft IIS از فایل web.config. استفاده می‌کنند که اغلب در root web directory یافت می‌شوند و بسیار قدرتمند هستند. این فایل‌ها به شما اجازه می‌دهند، قوانینی از جمله دستورات بهبود امنیت وب ‌سایت را اجرا کنید.

9. نصب SSL:

SSL ارتباط بین دو نقطه A و B، بین سرور وب‌سایت شما و مرورگر را رمز گذاری می‌کند. این رمزگذاری باعث می‌شود، هر کسی قادر به مشاهده ترافیک و وبسایت انتقالی شما نباشد و به همین دلیل بسیار با اهمیت است. SSL برای امنیت وبسایت ‌های تجاری و هر وب ‌سایتی که فرم‌هایی با اطلاعات حساس و شخصی افراد را شامل می‌شود، بسیار مهم است.

10. مجوزهای دسترسی فایل:

مجوزهای دسترسی تعریف می‌کند که هرکسی می‌تواند با هر فایلی چه کاری انجام دهد.

هر فایل سه مجوز دسترسی دارد:

خواندن (Read): به این سطح دسترسی عدد 4 داده می‌شود.
نوشتن (Write): به این سطح دسترسی عدد 2 داده می‌شود.
اجرا کردن (Execute): به این سطح دسترسی عدد 1 داده می‌شود.
اگر می‌خواهید چندین اجازه دسترسی را به شخصی بدهید کافی است که اعداد را با هم جمع کنید. به عنوان مثال اگر می‌خواهید به شخصی هم زمان اجازه خواندن و نوشتن بدهید باید در مجوز دسترسی کاربر عدد 6 را وارد کنید. اگر علاوه بر خواندن و نوشتن مجوز اجرای فایل‌ها را هم بدهید باید عدد 7 را وارد کنید.

با انجام این 10 مرحله می‌توانید امنیت وبسایت خود را تضمین کرده و تا حد بالایی از هک شدن آن جلوگیری نمایید.

افزایش امنیت وب سایت
افزایش امنیت وب سایت

نوینک به همراه تیم حرفه ای از برنامه نویسان خود به صورت مداوم در حال بالا بردن پروتکل های امنیتی برای وب سایت رسمی خود می باشد و می توان امنیت سایت نوینک را جزو یکی از امکانات خوب این سایت نامید که اجازه نفوز جهت استفاده های غیر مترادف رو نخواهد داد.

اما از لحاظ مالی نیز این مزیت خوبی به شمار می رود، همان طور که قبلا هم گفته شد اجرای تمامی مراحل جهت بالا بردن امنیت یک سایت پیچیده و در عین حال نیز به غیر از صرف زمان زیاد هزینه های بالایی را نیاز دارد که برای اغلب مشاغل موجود در کشور می تواند چالشی مهمی باشد، که عضویت در نوینک علاوه بر آن که از تمامی مراحل و امکانات یک سایت حرفه ای بهره مند می شود به ویژه امنیت که گروه نوینک با تعهد کاری که دارد سعی دارد تا صد در صد آن را انجام داده و سایتی مطمئن را در اختیار شما قرار دهد.

با نوینک حرفه ای شوید.

کلید واژه: افزایش امنیت وب سایت

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

با سلام

به نوینک خوش آمدید خداوند را شاکریم که توانسته ایم رویای خود را به سرانجام رسانده و با راه اندازی مجموعه بزرگ نوینک  محیطی زیبا جهت رونق بخشیدن به مشاغلی که در حوزه ی زیبایی و بهداشتی راه در حال فعالیت هستند ساخته ایم.
ما با راه اندازی سایت و اپلیکیشن های نوینک تمامی خدمات و فعالیت های شما را به صورت دیجیتال مارکتینگ در دسته بندی به صورت مستقل ثبت خواهیم کرد، از این پس با نوینکی شدن خدماتتون به صورت کامل از خدمات دیجیتال جهت رونق بخشیدن به کسب و کارتان از تمامی خدمات نوینک استفاده نمایید.

شگفتی های جدید در راه است…

[ratings]

کلیه حقوق این سایت متعلق به شرکت نرم افزاری نوینک می باشد و هرگونه کپی برداری بدون اعلام سایت نوینک پیگرد قانونی دارد.