نوینک مرجع تبلیغات

"اطلاعات کامل کنیسای عزیز خان در نوینک"

کنیسای عزیز خان در نوینک

توضیحات آگهی

تاسیس کنیسای عزیز خان مربوط می‌شود به دهه سالهای 1300 خورشیدی اگرچه از نظر معماری داخلی فاقد ویژه‌گی های خاص، دیگر کنیساها می‌باشد ولی به هر جهت با گذشت هشتاد سال قدمت به عنوان یکی از قدیمی ترین کنیساهای تهران به شمار می‌رود، و با وجود ساخته شدن کنیساهای دیگر و خالی شدن یهودیان ساکن در خیابان های اطراف آن، هنوز مراسم تفیلا در ایام هفته به ویژه ایام خاص و شبات ها اجرا می‌شود.
پس از تاسیس کنیسای حییم، کنیسای عزیزخان دومین کنیسا به شمار می‌رود که خارج از محله عودلاجان در فاصله کم تر از یک کیلومتر از کنیسا حییم در خیابان حافظ چهارراه عزیزخان کوی اقتدار پلاک 3، توسط جامعه یهودیان مشهدی با خرید خانه‌ای به وسعت 260 متر مربع به عنوان اولین کنیسای آنان در تهران با نام بت‌ال تاسیس گردید.
و به واسطه قرار داشتن در حوالی منطقه عزیزخان با نام کنیسای عزیزخان یا مشهدی‌ها معروف شده است از ویژه‌گی های خاص کنیسا بت‌ال (عزیزخان) وجود میقوه بوده است که به عنوان اولین میقوه شرعی در جامعه یهودیان تهران رسما، بهره برداری می‌شده پس از انقلاب اسلامی و مهاجرت جامعه مشهدی، همچنین فرسودگی این میقوه و تاسیس میقوه‌های دیگر، از سال 1351 عملا میقوه این کنیسا تعطیل گردید.
گنجایش سالن کنیسا، حداکثر 100 نفر می‌باشد. البته در گذشته این سالن انحصار آقایان بوده و بانوان از سالنی دیگر که در ضلع شرقی حیاط واقع شده استفاده می‌کردند. ضمنا از همان ابتدا در محوطه‌ای در ضلع شمالی حیاط با نصب دستگاه‌های نیمه اتوماتیک جهت پخت مصا تنوری تا سال 1350 در این کنیسا انجام می‌گرفته از شالیح صیپورهای که دورانی در خدمت این کنیسا فعالیت داشته‌اند می‌توان از حاخام اریه حاخام یدیدیا شوفط و حاخام یهوشوع نتن الی نام برد.
ضمن آنکه مرحوم یوسف دیلمانی سالها مسئولیت کلاسهای تلمود توراه را عهده دار بوده است. در حال حاضر به غیر از انجام مراسم تفیلا، همه ساله در مناسبت‌های خاص همانند اجرا مراسم کپروت در ماه آو، به طور کامل انجام می‌گردید ضمن آنکه در هر فرصتی کمک‌های مردمی هم توسط این کنیسا به خانواده‌های نیازمند انجام می‌گیرد.
مسئولیت شورای کنیسا به عهده‌ی پرویز مینائی و داوید یومطوبیان می‌باشد. ‌

طراحی سایت راهکارنو

نوینک

دیدگاه خود را بیان کنید

نقد و بررسی‌ها

هیچ دیدگاهی برای این محصول نوشته نشده است.

اولین کسی باشید که دیدگاهی می نویسد “کنیسای عزیز خان”

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

error: Content is protected !!