نوینک مرجع تبلیغات

"اطلاعات کامل کنیسه خراسانی ها در نوینک"

کنیسه خراسانی ها در نوینک

توضیحات آگهی

سال 1349 خورشیدی انجمن خیریه کلیمیان خراسانی مقیم تهران جلسه ای را در کنیسا لیویان برگزار نمود. در این گردهمایی که اعضاء هیئت مدیره، جمعی از خیراندیشان و معتمدین جامعه مشهدی حضور داشتند، تصمیم برای احداث یک مجتمع فرهنگی مشتمل بر یک کنیسا بزرگ، تالار پذیرایی، دفتر انجمن و نیز ایجاد مرکزی آموزشی برای فعالیت جوانان مطرح گردید که مورد استقبال جماعت حاضر قرار گرفت. بدین منظور جهت تأمین بودجه، جشنی با شکوه برگزار گردید و از تمامی افراد سرشناس جامعه دعوت به عمل آمد. عایدات جمع آوری شده از این جشن به سیصد و پنجاه هزار تومان رسید، مبلغ قابل توجهی هم اعضاء انجمن به صندوق انجمن واریز کردند.
با آغاز ساختمان مبلغ کسری این مجموعه، به مرور از محل کاودهای کنیساهای تحت پوشش انجمن تأمین گردید.
کنیساء رفیع نیا مبلغ دو میلیون ریال و از صندوق کنیساء لیویان مبلغ یک میلیون، همچنین از فروش کنیسای یوسف زاده مشهد مبلغ یک میلیون ریال اهدا گردید.
پس از خرید زمین مورد نظر در حوالی شمال خیابان ولیعصر، در سال 1350 عملیات احداث کنیسای خراسانی ها آغاز گردید. کنیسای خراسانی ها (زرتُشت) با وسعت (عرصه) 840 متر مربع و زیر بنای 2000 متر مربع در چهار طبقه، واقع در خیاان ولیعصر زرتشت غربی شماره 96 به صورت یک مجتمع فرهنگی یهودیان در اوایل سال 1354 مورد بهره برداری قرار گرفت. طبقه اول (زیرین) مشتمل بر یک حیاط و پارکینگ، یک سوئیت کامل جهت اسکان سرایدار و بخش اعظیم آن شامل آشپزخانه مدرن و مجهز، یخچال، سیستم اجاق ها، انباری، موتورخانه (مرکز سیستم گرمایی و خنک کننده).
طبقه دوم، تالار پذیرایی که در اوایل گشایش روزهای جمعه اختصاص یافته بود به رستوران جهت صرف ناهار و برگزاری مهمانی های خانوادگی، همچنین بخشی دیگر از آن به ایجاد فعالیت های فرهنگی جوانان مشهدی اختصاص داده شده است .
طبقه سوم سالن برگزاری جشن ها و گردهمایی ها با گنجایش حدود پانصد نفر (در سالهای اولیه بهره برداری به واسطه تراکم عبادت کنندگان در اجرای مراسم تفیلا به ویژه در ایام روش هشانا و کیپور از این سالن به عنوان کنیسا نیز استفاده می شده)
کنیسای خراسانی ها با گنجایش حدود 400 نفر (300 نفر برای آقایان و حدود 100 نفر برای بانوان) با داشتن معماری نوین الهام گرفته از کنیساهای مدرن در چهارمین طبقه این مجتمع ساخته شده است که در واقع بصورت یک تالار بزرگ با ویژگی های در طراحی سقف آن و با آرایش زیبا و سازماندهی در فضای داخلی، صندلی ها، جایگاه پیشنماز و جایگاه تورا همچنین طراحی پنجره ها که نمادیست از دوازده شواطیم با نقاشی ویترای جلوه ای خاص و محیطی روحانی به وجود آورده و آنرا بصورت عبادتگاهی مدرن شکل بخشیده.
ربای الیاهو بن حیم از آغاز مسئولیت شالیح صیپور این کنیسا را عهده دار بود. در حال حاضر با وجود مهاجرت اکثر به اتفاق یهودیان مشهدی، مراسم تفیلا در شبات ها و ایام خاص اجرا می شود، همچنین تالار پذیرایی کماکان با مدیریت مهندس رحمانی در خدمت دیگر همکیشان به فعالیت خود ادامه می دهد.

طراحی سایت راهکارنو

نوینک

دیدگاه خود را بیان کنید

نقد و بررسی‌ها

هیچ دیدگاهی برای این محصول نوشته نشده است.

اولین کسی باشید که دیدگاهی می نویسد “کنیسه خراسانی ها”

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

error: Content is protected !!